Podologia to młoda dziedzina medycyny, jednak niezwykle potrzebna w związku z dolegliwościami i chorobami stóp, które nie tylko powodują dyskomfort, ale również często utrudniają prawidłowe chodzenie, a nawet funkcjonowanie. Wiele z tych chorób rozwija się powoli, a ich objawy mogą pozostać niezauważone przez bardzo długi czas. Warto wiedzieć, jak przebiegają poszczególne fazy chorób, a podczas codziennej pielęgnacji oglądać i badać swoje stopy, by zareagować w odpowiednim momencie.

Grzybica stóp i paznokci

Choroba, która atakuje zazwyczaj całą stopę łącznie z paznokciami. Pierwsze zmiany pojawiają się w miejscu przerwy między czwartym i piątym palcem, później grzybica postępuje dalej, aż zaczyna obejmować również podeszwę. Skóra w tych miejscach robi się lekko biała i pomarszczona. To moment, który powinien nas zaniepokoić i popchnąć do działania – najlepiej konsultacji w gabinecie podologicznym. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto to sprawdzić i skorzystać z pomocy profesjonalisty. W ten sposób uniknąć można pojawiania się kolejnych objawów, a więc zaczerwienienia skóry oraz pęcherzyków z ropą. Zmiany grzybiczne widoczne są również na paznokciach. Powstają na nich przebarwienia, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również są bezpośrednią przyczyną brzydkiego zapachu.

Haluksy

Mylnie kojarzone wyłącznie z osobami starszymi, ponieważ wielu młodych ludzi również zmaga się z tym problemem. Haluksy to inaczej deformacja stopy, a dokładniej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Występuje na obu stopach, jednak często nie w takim samym stopniu jednocześnie. Co to oznacza? Że zmiany w postaci bocznego odchylenia palucha mogą być większe przez określony czas na jednej stopie, a mniejsze na drugiej. Deformacja na początku nie sprawia bólu, jednak nieleczona może nieść różne dolegliwości. Leczenie prowadzone przez podologa polega na dostosowaniu odpowiedniego obuwia i wkładek korekcyjnych, a często na operacyjnym usunięciu zmian.

Wrastające paznokcie

Ból spowodowany wrastającym paznokciem może utrudnić prawidłowe stawianie stopy. Pierwszymi objawami jest opuchlizna wokół paznokcia, która sprawia, że pojawia się problem z założeniem obuwia. Dyskomfort z tym związany sprawia, że buty uwierają, a każdy kolejny krok staje się bardziej bolesny. Wizyta u podologa jest wskazana już w tym momencie, by uniknąć dalszych konsekwencji, w tym obrzęku oraz ropnej wydzieliny. Podolog bezboleśnie usunie wrastającą część paznokcia, zadba o skórę wokół niego i założy opatrunek.

Kosmetologia – Dr Winczakiewicz (warto także sprawdzić!)