Nadczynność tarczycy to stan wydzielania przez gruczoł tarczycy umiejscowiony w okolicy tchawicy zbyt dużej ilości hormonów odpowiedzialnych za jej prawidłowe funkcjonowanie, w wyniku czego chory odczuwa kołatania serca, szybki spadek dużej ilości masy ciała, potliwość, nadmierną nerwowość oraz występują objawy, takie jak obniżone libido, zaburzenia miesiączkowania czy intensywne wypadanie włosów. Jest to stan, który po zdiagnozowaniu wymaga natychmiastowego leczenia, ze względu na niebezpieczne powikłania, które mogą wystąpić w przypadku tej choroby. Należą do nich zaburzenia rytmu serca, jego niewydolność czy nawet osteoporoza. Nadczynność tarczycy to choroba o podłożu psychosomatycznym, a jej rozpoznanie dokonywane jest przez wykwalifikowanego lekarza endokrynologii na bazie badań morfologicznych dokonanych przez pacjenta.

Nadmiar produkcji hormonów

            Nadczynność tarczycy to niebezpieczne zaburzenie jej funkcjonowania, powodujące nadmiar produkcji hormonów trijodotyroniny, czyli T3 oraz tyroksyny, znanego w skrócie jako T4. Hormony te w dużej mierze wpływają na funkcjonowanie wielu organów wewnątrz organizmu oraz kontrolują spadki i wzrosty masy naszego ciała. W dużej mierze wpływają również na metabolizm oraz przyswajanie i absorbowanie ciepła przez organizm. Funkcjonowanie tego organu kontrolowane jest przez przysadkę mózgową, która zajmuje się produkcją hormonu zwanego THS, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organu tarczycy. Nadczynność tarczycy to innymi słowy przerost gruczołowy, którego objawami mogą być wytrzeszcz gałek ocznych oraz przyspieszenie aktywności i czynności serca.

Objawy nadczynności tarczycy

            Do głównych i jednych z najbardziej niepokojących objawów tarczycy możemy zaliczyć nadmierną utratę masy ciała, częste drżenia dłoni, nadmierną nerwowość oraz ruchliwość, wzmożoną potliwość organizmu, kołatania serca oraz częste trudności z zasypianiem. Dodatkowymi objawami mogą być wyraźnie odczuwalne uczucie gorąca oraz lekkie zaczerwienienia okolic twarzy, karku oraz szyi. (https://www.allecco.pl/opryszczka.html) Jeśli zauważymy u siebie kilka z tych objawów warto rozważyć wykonanie badań morfologicznych i udanie się z nimi do wykwalifikowanego lekarza endokrynologii w celu ich przeanalizowania i postawienia dobrej diagnozy.

Profilaktyka

           Profilaktyka i leczenie problemu nadczynności tarczycy jest wysoce uzależnione od indywidualnego przypadku danego pacjenta. Najważniejsze jest jednak, aby chory na wiele tygodni odciął się od stresów i intensywnych emocji, które wspomagają nadczynną pracę tarczycy oraz kołatania serca i nerwowość. Dodatkowo dobrym wspomagaczem jest dieta bogata w nabiał i jarzyny zawierające dużą ilość jodu. Po zdiagnozowaniu przez lekarza endokrynologii niedoczynności tarczycy, problem ten może zostać rozwiązany na trzy sposoby — za pomocą farmakologii, leczenia jodem promieniotwórczym lub operacyjnie.

Polecamy: Warzywa Albert Fresh

Leczenie

            Leczenie nadczynności tarczycy przy pomocy rozwiązań farmakologicznych opiera się na regularnym przyjmowaniu leków przeciwtarczycowych, tak zwanych tyreostatyków. Do leków przeciwtarczycowych zaliczają się preparaty, takie jak timazol czy propylotiouracyl, których głównym zadaniem jest zahamowanie nadmiernej produkcji hormonów tarczycy. Dodatkowo leki te w dużej mierze łagodzą drżenie dłoni oraz nadmierną aktywność bicia serca.  (tutaj: https://www.allecco.pl/tarczyca.html)