Haluks, czyli paluch koślawy, to deformacja stawu śródstopno–paliczkowego palucha, która objawia się charakterystycznym jego odchyleniem na bok. Haluksy zostały uznane za chorobę cywilizacyjną i pojawiają się u coraz większej ilości osób, szacuje się, że występuje u 4% populacji. Częściej problem dotyczy kobiet oraz młodych osób. Pierwsze objawy mają miejsce przed ukończeniem 20. roku życia i pojawiają się na obu stopach. 

Wygodne obuwie

Zanim przejdziemy do metod leczenia, warto dowiedzieć się jak zapobiegać schorzeniu. Profilaktycznym działaniem zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci, powinno być noszenie wygodnego obuwia. We wczesnych latach życia należy również zadbać o zapobieganie rozwojowi płaskostopia. W przypadku kobiet, które posiadają dziedziczne skłonności do choroby, odradza się noszenie butów na wysokim obcasie. Najważniejszą zasadą jest zatem to, by od najmłodszych lat troszczyć się o komfort naszych stóp.

Jak leczyć haluksy?

Leczenie haluksów (https://foot-med.pl/oferta/chirurgiczne-leczenie-haluksow/) zależy od stopnia zaawansowania choroby. W początkowych fazach można łagodzić występujące objawy za pomocą farmakoterapii, fizjoterapii, a także stosowania odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych oraz obuwia z właściwie wyprofilowaną owalnie podeszwą. Jeśli zmiany są już znacznie zaawansowane proponuje się leczenie operacyjne. Im wcześniej zostanie przeprowadzone, tym mniejsze ryzyko pogłębiania wady, co jest szczególnie ważne w przypadku młodszych pacjentów. Wprowadzenie skutecznego leczenia powoduje nie tylko zatrzymanie objawów, ale również chroni przed pojawianiem się kolejnych deformacji. Współczesna medycyna wciąż się rozwija, dlatego możliwych jest wiele, nowoczesnych rozwiązań, które zapobiegają zakładaniu gipsu. Ważne są również zalecenia pooperacyjne. Pacjenci stosują wówczas specjalne obuwie, a pierwsze kroki stawiają kilka godzin po zakończonej operacji. Buty stosowane są od 4 do 5 tygodni. Wprowadza się również specjalne ćwiczenia, fizykoterapię, masaże wirowe czy terapię energotonową.

Przy współpracy: Foot Med