Karmienie osób bardzo chorych, leżących i niesamodzielnych do bardzo duże wyzwanie dla opiekuna, wymagające od niego dużo staranności, uwagi oraz skupienia. W takim przypadku każdy błąd czy chwila nie uwagi mogą być dość nieprzyjemne w skutkach. Przy karmieniu należy bacznie obserwować podopiecznego, czy nie ma problemów z gryzieniem czy przełykaniem podawanych mu pokarmów.

Jak bezpiecznie karmić osoby leżące i niesamodzielne?

Karmienie pacjentów leżących i niesamodzielnych wymaga od opiekuna znajomości pewnych zasad, które ułatwią podanie posiłku osobie niezdolnej do jego samodzielnego przyjęcia. Przede wszystkim karmioną osobę należy ułożyć w pozycji siedzącej bądź półsiedzącej. Pozycja leżąca niezależnie od tego, jaki pokarm jest podawany nie jest wskazana, bowiem prawdopodobieństwo zadławienia jest w tym przypadku bardzo duże. (https://damy-rade.info/opieka-w-domu-2/jak-opiekowac-sie-osoba-przewlekle-chora-w-domu/przewlekle-chory-w-domu/karmienie-chorego) Ponadto w miarę możliwości warto zachęcać chorego do samodzielności, nie wyręczając go tylko dlatego, żeby szybciej zjadł posiłek. Bardzo ważna jest w tym przypadku dbałość o to, by na widelec/ łyżkę trafiały zdecydowanie niewielkie porcje, łatwe do przegryzienia i przełknięcia. Ze względu na stan zdrowia nie wolno chorego przymuszać do jedzenia, okazywać swoje niezadowolenie czy zniecierpliwienie. W wielu przypadkach sukcesem zmierzającym do zjedzenia posiłku jest cierpliwość i delikatność.

Karmienie przez sondę żołądkową

Czasem zdarza się, że pacjenci ze względu na swój stan zdrowia nie mogą być karmieni w sposób tradycyjny, wówczas konieczne staje się zastosowanie specjalnej sondy żołądkowej. W takim przypadku bardzo ważne jest niezwykle dokładne zmiksowanie podawanego posiłku. Ponadto dla dobra chorego, jednorazowa dawka jedzenia nie powinna przekraczać 200-300 ml. Należy zadbać też o odpowiedni temperaturę posiłku – ta najbardziej optymalna to około 36 stopni Celsjusza. Przy karmieniu sondą żołądkową należy w pozycji siedzącej bądź półsiedzącej utrzymywać osobę chorą jeszcze przez około godzinę po zakończeniu spożywania posiłku.

Konsultacje: https://damy-rade.info/