Domowa apteczka w okresie ciąży najczęściej ulega diametralnym zmianom. Wszystko za sprawą leków, które choć uniwersalne, to w swym składzie zawierają substancje, które mogą zagrażać życiu mamy oraz dziecka. Na które z nich warto uważać? I które można stosować bez obaw? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Problemowy okres ciąży

Bywa, iż ciąża przebiega zupełnie bezproblemowo – wówczas sami lekarze zalecają ograniczenie stosowania leków, nawet jeśli są one w pełni bezpieczne. Niestety w większości przypadków na przyszłą mamę dziecka czyhają rozmaite dolegliwości, które potrafią być wyjątkowo dokuczliwe. W tej sytuacji bez zastosowania środków farmakologicznych się nie obejdzie. W okresie ciąży, lekarstwa należy dobierać wyjątkowo ostrożnie, a problem ich odpowiedniego doboru wzbudza wiele kontrowersji. W gwoli przykładu warto podkreślić, iż rozwojowi dziecka mogą zagrozić nawet ogólnodostępne proszki na ból głowy, które możemy dostać w każdym sklepie oraz aptece bez recepty. Groźne mogą być także na pozór nieszkodliwe preparaty witaminowe. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Które leki mogą stosować kobiety w ciąży?

O preparatach witaminowych, które mogą, nawet powinny stosować kobiety w ciąży ciekawie pisze lekarz rodzinny – Anna Jaworska, na łamach portalu – mjakmama24.pl :

„…Jeśli jesteś zdrowa, a ciąża przebiega podręcznikowo, nie ma powodu, abyś od początku ciąży łykała preparaty z witaminami przeznaczone dla ciężarnych. Przyjmowanie witamin na zapas nie jest ani zdrowe, ani potrzebne, chyba że lekarz zaleci inaczej. Wyjątkiem jest jednak kwas foliowy, który najlepiej zażywać przed poczęciem dziecka lub gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że jesteś w ciąży (np. Folik). Ta witamina zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u dzieci, a także niedokrwistości. Zaufaj lekarzowi, który w razie potrzeby podpowie, który preparat dla ciężarnych wybrać. W apteczce powinnaś na wypadek przeziębienia mieć także witaminę C…”

Do innych leków, które można bezpiecznie stosować zaliczamy te przeciwbólowe, które w swym składzie zawierają paracetamol. Do najczęściej stosowanych zaliczamy Apap, Codipar oraz Panadol. Przed zastosowaniem należy uważnie przeczytać ulotkę, bowiem niektóre środki przeciwbólowe mogą zawierać w swym składzie pseudofedryna – substancję niewskazaną w okresie ciąży. W przypadku uciążliwymi problemami układu trawiennego i pokarmowego, które mogą wystąpić w okresie ciąży doskonałym sposobem mogą być metody domowe oraz zastosowanie herbat naturalnych na bazie ziół.