ludzie

Współcześni ludzie należą do wiecznie spóźnionych, biegnących wciąż przed siebie, z dużym brakiem czasu, tysiącem spraw do załatwienia, a co najgorsze z wieloma wadami postawy.

Sport i rekreacja w codziennym życiu

Wady postawy to poważna choroba cywilizacyjna, gdyż związana jest ze współczesnym trybem życia coraz większej ilości osób. Bardzo niekorzystne dla naszego kręgosłupa jest codzienne spędzanie bardzo wielu godzin siedząc. Wynika to oczywiście z charakteru wykonywanej przez nas pracy i bardzo często nie mamy dużego pola do manewrów. Po prostu zmuszeni jesteśmy przez co najmniej osiem godzin dziennie do nieustannego siedzenia przed monitorem komputera, który dodatkowo bardzo negatywnie wpływa na nasz wzrok. W związku z wadami postawy, ale także wadami stawów, zwłaszcza kolanowych, wynikających z siedzącego trybu życia, warto zacząć uprawiać sport. Nawet niewielka aktywność fizyczna znacznie poprawi wydolność naszego organizmu, a także pomoże korygować wszelkie wady postawy. To bardzo ważne, aby nie dopuścić do ich zwiększania się. Sport i odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, odpowiadające naszym predyspozycjom, a także możliwościom organizmu, mogą okazać się niezwykle lecznicze.

gory

Współczesne wady postawy

Współcześnie najczęstsze wady postawy wynikające z siedzącego trybu życia obejmują choroby kręgosłupa, ale także choroby zwyrodnieniowe stawów, zwłaszcza stawów kolanowych. Siedząc narażamy nasze kolana na zupełny brak ruchu. Sport jest tym elementem w naszym życiu, który znacznie może usprawnić działanie naszych stawów kolanowych oraz przyczynić się do ich całkowitego wyleczenia. W najgorszych przypadkach konieczna może być endoproteza kolana. Warto jednak zadbać o siebie, swoje życie i przede wszystkim o swoje zdrowie  aby mogło nam służyć jeszcze przez wiele lat. W przypadku kiedy endoproteza kolana jest koniecznością, musimy poddać się odpowiednim zabiegom, aby móc powrócić do wcześniejszej sprawności oraz aktywności fizycznej, która poprawia także nasze samopoczucie.

Przy współpracy: Sport Med